Hrvatska

Hrvatska osvojila Croatia Cup

Objavljeno

na

Hrvatska ženska seniorska reperezentacije je nakon pobjede nad aktualnim svjetskim prvakinjama Nizozemkama, pobijedila i bivše svjetske prvakinje Brazil  i postala pobjednik HEP Croatia Cupa. U vrlo tvrdom, neizvjesnom susretu s mnogo preokreta i izjednačenja Hrvatska se u završnici drugog dijela bolje snašla i slavila 24:21 .

Samo s jednom promjenom u odnosu na susret s Nizozemskom, umjesto  Nataše Miočinović, u igru je ušla mlada Ema Guskić. Uz to je na tribinama kao i u prvom susretu ostala Marijeta Vidak. Brazil je pak, umjesto svoje službeno prve vratarke Barbare Arenhat u ekipu uvrstio Gabrielu Moreschi. Hrvatska je utakmicu otvorila s Teom Pijević na vratima, Andreom Šimarom i Nikolinom Zadravec na krilima, Anom Debelić na crti te na vanjskim pozicijama Dorom Krsnik, Valentinom Blažević i Ćamilom Mičijević.

Obje reprezentacije igrale su s obranom 6-0. Nervoza je malo učinila svoje pa je bilo dosta ishitrenih udaraca i pogrešaka na obje strane. Stoga nije čudno da je nakon deset minuta igre bilo samo 3:3. Čvrsta, agresivna i vrlo gusta brazilska obrana često je tjerala  Hrvatsku gotovo do pasivnog napada, pa se pucalo pod pritiskom. Srećom, griješile su u naše suparnice. Nakon početnih 2:1, vratile su naše rukometašice prednost na svoju stranu u 15. minuti 6:5, i držale to sljedećih deset minuta minuta. Četiri minute prije predaha Brazil je prvi put otišao na plus dva pa je trenerica Snježana Petika, koja je zbog korona karantene zamijenila izbornika Nenada Šoštarića morala zvati minutu predaha. Kako su zaostale dva pogotka, tako su naše brzo uzvratile Brazilkama, pa smo u 27. imali novo deveto izjednačenje 10:10. I ne samo to, 80 sekundi prije kraja naše su rukometašice  povele 12:11. Ali nisu izdržale s tom prednosti do kraja , pa se na poluvrijeme otišlo s 12:12. Odlično je u tom završnom razdoblju odigrala Dejana Milosavljević koja je zamijenila iscrpljenju i umornu Ćamilu Mičijević.

Hrvatska je u nastavak ušla s novim krilima. Lijevo je bila Kristina Plahinek, desno Tena Japundža. Raspoložena Dejana Milosavljević vukla nas je svojim pogocima sa sedam metara pa su naše rukometašice držale stalni priključak s Brazilom. Prvi pogodak iz igre Hrvatska je postigla nakon 12 i pol minuta igre. Srećom, Brazilke nisu iskoristile dva sedmerca i odvojile se. Onda je do zraka došla i Tea Pijević s nekoliko obrana, dala je sigurnost našoj obrani i lakše se disalo nakon treće četvrtine utakmice jer je Hrvatska imala plus jedan (16:15). Puno problema u drugom dijelu zadavala nam je izuzetno brza, živahna srednja vanjska Bruna de Paula. U 49. minuti, Hrvatska je prvi put u susretu otišla na dva razlike (18:16). Brazilski izbornik odmah je zvao minutu predaha da prekine naš ritam i udijeli nešto savjeta svojim rukometašicama. Minutu poslije imale su naše djevojke tri razlike (19:16), što je bila i najveća prednost jedne reprezentacije u susretu. Tom razlikom su i završile susret  ( 24:21 ), i po osmi put postale pobjednice HEP Croatia cupa.

Najefikasnije igračice Hrvatske bile su Dejana Milosavljević sa sedam i Ćamila Mičijević sa šest pogodaka. Deset obrana dodala je Tea Pijević. Kod Brazila najbolja Bruna de Paula sa pet pogodaka.