Beč
8. kolovoza 2022.
Hrvatska Sport

Mlada Hrvatica ostvarila najveće uspjehe još od Janice Kostelić

16-godišnja hrvatska skijašica Zrinka Ljutić ostvarila je drugi dan zaredom veliki pothvat i ostvarila rezultat karijere u svom tek drugom seniorskom FIS nastupu u talijanskoj Soldi.

Ljutić je u jučerašnjem FIS veleslalomu krenula sa startne pozicije 108, a završila je na fenomenalnom devetom mjestu. U prvoj vožnji je imala 17. vrijeme, a u drugoj je startala kao 14. te je, kao i u ponedjeljak, odvezla drugo najbolje vrijeme druge vožnje.

Na kraju je imala 2,58 sekundi ostatka za pobjednicom Elenom Sandulli iz Italije. Sandulli ima 20 godina, a Ljutić je najmlađa u TOP 20. Jučerašnjim rezultatom je osvojila 51,36 FIS točaka, što je najviše što je ijedna predstavnica iz Hrvatske osvojila u svojoj prvoj FIS utrci, zbog čega se smatra već sada najboljom skijašicom Lijepe naše poslije Janice Kostelić.

Ove FIS utrke su odmah ispod utrka FIS Svjetskog kupa u kojem se natječu najbolje skijašice svijeta. Posljednje predstavnice Hrvatske u Svjetskom kupu su bile Janica Kostelić, Ana Jelušić i Nika Fleiss.

16-godišnjakinja iza sebe ima sezonu iz snova, gdje je najbolja u slalomu i veleslalomu. Postala je najbolja skijašica svijeta s čak četiri zlatne medalje na najjačem svjetskom natjecanju za mlade skijaše, a na neslužbenom svjetskom prvenstvu za mlađe uzraste Trofeju Topolinu je osvojila prvo mjesto.

„Na to da se o Zrinki govori kao o Janičinoj nasljednici već smo se navikli. Tako je to uvijek kada se pojavi netko nadaren, no kako vrijeme bude odmicalo, tako će moja kći sve više biti Zrinka, a sve manje nova Janica“, izjavio je njen otac Amir.

Otac Amir i četvero djece Tvrtko (17), Zrinka (16), Dora (15) i Hrvoje (13) veći dio godine provedu u austrijskom Innerkremsu, gdje treniraju i uče.