Većina zdravstvenih radnika u Austriji je cijepljena, a liječnici imaju najveću stopu cijepljenja. Međutim, pojedine savezne pokrajine ne mogu isključiti nedostatak osoblja kada se uvede obvezno cijepljenje.
Ministar zdravstva Wolfgang Mückstein (Zeleni) najavio je obvezno cijepljenje za zdravstvene profesije. Pogled na savezne pokrajine pokazuje da obično nije bilo konkretnih podataka o statusu cijepljenja osoblja velikih državnih agencija, između ostalog i zbog zaštite podataka. Međutim, nakon upita APA-e bilo je jasno da je velika većina cijepljena. Što se tiče mogućih posljedica takvog propisa, Gornja Austrija i Koruška, primjerice, ne mogu isključiti nedostatak osoblja.
U glavnom gradu savezne države Beču više od 80 posto zaposlenika zdravstvenih ustanova već je i ranije cijepljeno protiv koronavirusa. U zdravstvenoj udruzi nisu željeli komentirati planirano obvezno cijepljenje, jer je do sada postojala samo izjava namjere. U slučaju implementacije, nadamo se da neće biti manjka kadrova zbog prevelikog broja ljudi koji odbijaju cijepljenje. “Nadamo se da do takve situacije neće doći, jer je trend sve veće spremnosti na cijepljenje. Već sada s prva dva kruga cijepljenja protiv koronavirusa, koje su naše kuće provele same početkom 2021. godine, spremnost na cijepljenje bila je vrlo visoka, a i nakon toga su ostali zaposlenici kontinuirano cijepljeni”, rekao je glasnogovornik Udruge zdravlja Christoph Mierau za APA-u.
Inače, zdravstvena mreža već neko vrijeme obvezuje cijepljenje novih zaposlenika, a nova zakonska regulativa zahvatila bi zaposlenike sa starijim ugovorima.


