Austrija je posljednjih osam godina zbog izbjegličke krize više puta produžila kontrole na granici sa Slovenijom. Naši susjedi su zbog toga jako negodovali, a predsjednica Nataša Pirc Musar sada je čak upozorila na daljnje izazivanje strpljenja svoje zemlje i zaprijetila je da će u ovaj spor uključiti i Europsku komisiju ako se “skoro ne postigne dogovor”.
Pirc Musar kao prvu mjeru želi poslati obavijest Europskoj komisiji i pokrenuti daljnje korake unutar briselske administracije, kazala je u utorak Pirc Musar. “Nakon osam godina opetovanih produženja”, Beč nema “nikakav argument” za kontrole, smatra predsjednica.
Slovenija je posljednjih godina pokazala “da može biti strpljiva i da probleme želi rješavati na drugačiji način”, istaknula je Pirc Musar. “Mjera se produživala 16 puta, svakih šest mjeseci, a svi znamo da Austrija nema apsolutno nikakav argument za produljenje tih graničnih kontrola”, kritizirala je Pirc Musar.
“Kao odvjetnica, tužan sam što Austrija po tom pitanju ne poštuje europski pravni sustav”, kazala je.
Pirc Musar je pritom istaknula da Austriju vidi kao “prijateljsku zemlju”. Kao i prethodno u razgovoru sa saveznim predsjednikom Alexanderom Van der Bellenom zalagala se za daljnji razvoj prava slovenske manjine u Austriji.


