Austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen priznao je u danas objavljenom intervjuu njemačkom časopisu “Der Spiegel” (online izdanje) da je pogrešno procijenio ruskog predsjednika Vladimira Putina.
“Priznajem da sam pogriješio u vezi s Putinom. Mislio sam da će se zadovoljiti neoprostivom, nezakonitom aneksijom Krima i pristupom kopnu tamo. Žao mi je, potpuno pogrešna procjena”, rekao je Van der Bellen.
Putin je “agresor”, rekao je savezni predsjednik. Ruski predsjednik živi u 18. stoljeću. “Rusija mora biti doslovno velika u Putinovim očima kako bi sebe mogao shvatiti ozbiljno kao vođu”, kaže Van der Bellen.
Na pitanje zašto je Austrija napunila Putinovu ratnu škrinju kupnjom ruskog plina za deset milijardi eura od 2022., savezni predsjednik je rekao da je svjestan problema. “Radimo na tome da to promijenimo.”
U svakom slučaju, ujedinjenu Europu drži na okupu spoznaja da “27 globalnih političkih patuljaka mogu braniti svoje interese samo kao unija”, nastavio je Van der Bellen. Ironično, sam Putin mu je u Sočiju 2019. ukazao da “države EU zajedno troše pet puta više na vojsku od Rusije. A Amerikanci imaju čak tri puta više od svih zemalja EU. ”
“EU teško napušta pozicije čiste meke moći. Moramo se naučiti braniti.” U principu, Van der Bellen je rekao da nema ništa protiv Europe u dvije brzine. “Ono što ne želim: da EU sebe vidi kao labavu kombinaciju 27 parcela. Iznad svega, potrebna nam je zajednička vanjska i obrambena politika”, rekao je Van der Bellen.


