Foto: BMI / Facebook / Ilustracija

Prekogranični radnici će i od 20.12. moći lakše putovati preko granice

Sinoć je Ministarstvo zdravstva objavilo da od 20.12. znatno pooštrava pravila ulaska u zemlju. Međutim, ima nekoliko iznimaka, a to se odnosi na trudnice, djecu, osobe koje se iz zdravstvenih razloga ne mogu cijepiti te za prekogranične radnike (pendler).

Od 20. prosinca u Austriju će, bez obvezne karantene, moći ući samo osobe koji imaju valjani 2G+ dokaz. Dakle, morate biti cijepljeni ili oporavljeni te uz to imati negativan PCR test (ne stariji od 72 sata) ili dokaz da ste primili treću dozu cjepiva. Ukoliko ste primili dvije, a ne tri doze te nemate negativan PCR test (ne stariji od 72 sata) također ćete morati ići u kućnu karantenu. Necijepljene osobe također moraju u karantenu bez obzira na to posjeduju li test prilikom ulaska u Austriju. Necijepljene osobe karantenu mogu prekinuti nakon negativnog PCR testa (nakon pet dana), a prije ulaska moraju se registrirati putem interneta.

“Ovi stroži propisi o ulasku sa sobom nose velike izazove, posebno za ljude koji putuju u inozemstvo tijekom božićnih blagdana. Međutim, oni su u ovom trenutku nužni za suzbijanje širenja omikrona u Austriji”, rekao je sinoć ministar zdravstva Wolfgang Mückstein.

Za prekogranične radnike bez promjena uvjeta za ulazak u Austriju

Kao i u svim pravilima, tako i ovdje postoje iznimke. Jedna od njih se odnosi na prekogranične radnike (pendleri). Za njih i dalje na snazi, prilikom ulaska u Austriju, ostaje pravilo 3G. To znači da će oni i dalje moći ući u Austriju, bez određivanja karantene, ukoliko su cijepljeni, oporavljeni ili imaju negativan test na korona virus.

NE PROPUSTITE