Foto: Dragan Tatic / BKA

Nehammer: Živimo u teškim, nesigurnim vremenima

Ove godine, politički velikani zemlje ponovno su na Heldenplatzu. Kancelar Karl Nehammer (ÖVP) i Werner Kogler (Zeleni) obratili su se naciji u govoru. Vrijednosti i principi poput neovisnosti i neutralnosti ove su godine postali aktualniji.

“24. veljače, agresorski rat Rusije protiv Ukrajine, koji krši međunarodno pravo, i njegove posljedice za gospodarstvo i prosperitet predstavljaju prekid. Danas živimo u teškim, nesigurnim vremenima”, stoji u obraćanju Karla Nehammera.

Nehammer i Kogler također žele održati svoje obećanje “da će raditi ‘iz odgovornosti za Austriju’: Zadaća je politike, “i to je način na koji mi shvaćamo svoju odgovornost”, osigurati da Austrija danas održi sigurnost, neovisnost i slobodu, smatra vodeći duo.

“Sigurnost znači da smo jasno predani sveobuhvatnoj nacionalnoj obrani i sigurnosnim mjerama opreza. Ponovna procjena stanja prijetnje, povećanje saveznog vojnog proračuna i povećanje sredstava za razvojnu suradnju znak su austrijskog doprinosa čvrstom miru, sigurnosti i vanjskoj politici u ujedinjenoj Europi”, ističu obojica.

“Energetska tranzicija donijet će nam potrebnu energetsku neovisnost koja nam u ovom trenutku jako nedostaje. Despot koji ucjenjuje Europu zalihama energije i koristi ih kao oružje nije trgovinski partner. Fosilna goriva, koja štete klimi i okolišu , nisu dugoročno rješenje. Svaki kilovatsat koji uštedimo, svaki novi izvor energije koji otvorimo i svako skladište koje napunimo stvara više energetske sigurnosti za buduće generacije”, ističu Nehammer i Kogler.

NE PROPUSTITE