E-skuteri sve više osvajaju gradove i postaju jedno od uobičajenih prijevoznih sredstava, iako se neki gradovi bune pa i zabranjuju taj oblik prijevoza. Institut za ekonomiju osiguranja pri JKU u Linzu sada je analizirao činjenice i brojke o skuterima. Čini se da broj nesreća raste, stoga postoji potreba za djelovanjem u pogledu pravne situacije i opreme odnosno sigurnosti.
Prema Statističkom uredu Austrije, u prvoj polovici prošle godine bilo je 45 posto više nesreća u kojima su sudjelovali e-bicikli i e-skuteri nego prethodne godine. U cijeloj zemlji oko 3600 žena i muškaraca završilo je u bolnici nakon nesreće s e-skuterom, a četvero je čak umrlo. Za usporedbu, godinu prije nesreće je imalo oko 2700 ljudi, a 2020. oko 1300 ljudi moralo je na bolničko liječenje.
Prema Odboru za sigurnost cestovnog prometa, najčešći uzroci nesreća su prevelika brzina, nepažnja i pretjerano samopouzdanje. U tri od četiri slučaja za nesreću su krivi sami vozači. Većina sudionika u nesrećama su muškarci i mlađi su od 40 godina. Jedna od tri od ovih nesreća dogodila se i na nogostupima, gdje je vožnja bez dopuštenja nadležnih tijela zabranjena.

