Prema Ministarstvu unutarnjih poslova, rat u Ukrajini ponovno je potaknuo “poslovanje” krijumčara koji čak ističu (na tajnim forumima, mrežama i aplikacijama) kako nikad nije bilo lakše doći u Europu. To se također odražava u broju uhićenih odnosno otkrivenih krijumčara. Godine 2022. u Austriji je uhićeno 712 krijumčara ljudi – oko 61 posto više nego 2021., rekao je ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner (ÖVP) na današnjoj konferenciji za novinare.
2021.u Austriji je uhvaćeno 441 krijumčar ljudi, 2020. 311, a i prije pandemije, odnosno u 2019. znatno manje – 242. Samo 2015. bilo je više uhićenja kad je uhićeno je 1108 krijumčara ljudi. Svaki krijumčarski prijevoz koji je otkriven znači spašavanje života, rekao je Karner.
Karner i Gerald Tatzgern, čelnici Središnjeg ureda za borbu protiv krijumčarenja ljudi pri Saveznoj kriminalističkoj policiji, te voditeljica Odjela za povratak u Ministarstvu unutarnjih poslova Elisabeth Wenger-Donig predstavili su izvješće o krijumčarenju za 2022. Prema Tatzgernu , prošle je godine u Austriju prokrijumčareno više od 100.000 ljudi.
Karner je potvrdio da će se i dalje odlučno djelovati protiv brutalne krijumčarske mafije. Ministar unutarnjih poslova oslanja se na kontrole graničnih točaka i kontrole graničnog područja na nacionalnoj i međunarodnoj razini. “Važan signal je deportacija i repatrijacija”, rekao je Karner. U 2022. godini izvršeno je “gotovo 13.000 deportacija”, izvijestio je ministar. Oko 40 posto migranata bilo je prisiljeno napustiti zemlju, a 60 posto njih je zemlju napustilo dobrovoljno.


