Foto: Googlestreetview ( screenshot)

Uništen kip Gospe koji je zgrozio katolike u katedrali u Linzu, istraga još traje

27.lipnja u katedrali svete Marije u Linzu izložena je nova skulptura koja bi trebala prikazati Majku Božju Mariju kako rađa Isusa, što je zgrozilo katoličku javnost u Austriji. Sad je priča dobila epilog.

    Nakon zgražanja katoličke javnosti, kip Marije koja rađa, a koji je izložen u katedrali Mariendom u Linzu, uništen je u ponedjeljak ujutro. Glasnogovornik biskupije Linz potvrdilo je vijest za agenciju APA. Rad umjetnice Esther Strauss u katedrali je trebao biti izložen na tri tjedna i od početka je bio kontroverzan.

    Sad je, kako tvrde, glava skulpture otpiljena, a istraga je u tijeku, budući da motivi još nisu rasvijetljeni. Podsjetimo, riječ je o vrlo intimnoj sceni, a djetetova glava vidljiva je gledatelju.

    Sve komentirao i poznati hercegovački franjevac

    Hercegovački svećenik fra Mario Knezović na svom je Facebook profilu komentirao skulpturu koja je postavljena u katedrali svete Marije u austrijskom Linzu. Riječ je o skulpturi Marije koja rađa Isusa, a koja je u međuvremenu razbijena.

    “Katolik razbio svetogrdnu statuu u katedrali u linzu”, stoji u opisu snimke. Poručuje da je izviješten da je u katedrali u Linzu u Austriji izložena statua Gospe – Majke Božje koja rađa.

    “Ta statusa pogrdno, besramno, svetogrdno, uvredljivo prikazuje čin rađanja spasitelja Isusa Krista. Mediji su također izvijestili da je jedan vjernik taj “umjetnički” prikaz razbio. Postupio je ispravno! Tako bi postupio i Isus kad bi vidio što se u hram Božji donosi. Tako bi postupio i Mojsije koji je srušio zlatno tele”, navodi Knezović.

    Dodao je da je potrebno ispraviti svetogrđe te da ne želi uopće prikazati pogrdan prizor koji je netko postavio u katedralu. Glavnim krivcem proglasio je biskupa koji je dozvolio da se takva skulptura uopće postavi.

    “Umjetnost je nešto lijepo. Umjetnost nije pogrdno vrijeđanje i izrugivanje drugih. Što učiniti? Biskup iz Linza se treba javno ispričati, privatno pokajati i onda sa svećenicima u toj katedrali koja je tom statuom obeščašćena prikazati Svetu misu. Sjetimo se kako je nedavno mostarski biskup u Mostaru otišao u crkvu sv. Tome koju je lopov obeščastio i kipove porušio. Tada se slavila Sveta misa i klanjalo pred Presvetim”, zaključio je fra Mario Knezović.

    NE PROPUSTITE