Situacija u Indiji sve je teža, a svakodnevno u Indiji obolijeva veliki broj ljudi. U isto vrijeme, situacija u Australiji je znatno bolja, a Australija je tijekom pandemije bila poznata kao država s jako tvrdim mjerama. Sada su otišli korak dalje, a njihova odluka je proizvela mnoštvo snažnih reakcija, pogotovo od udruga koje se bave ljudskim pravima. Naime, australska vlada donijela je pravila prema kojima će Australci koji su u posljednja dva tjedna boravili u Indiji, u kojoj bukti epidemija koronavirusa, dobiti novčanu kaznu ili kaznu zatvora ako se vrate u zemlju, javljaju australski mediji.
Australski ministar zdravstva Greg Hunt najavio je kasno u petak da će svatko tko pokuša zaobići nova pravila dobiti kaznu od više od 50.000 američkih dolara, pet godina zatvora ili oboje, objavio je Australian Associated Press, a prenosi jutarnji list. Pravila ostaju na snazi do 15. svibnja kada će biti prva moguća revizija tih pravila. Prema pisanju australskih medija oko 9000 Australaca se želi vratiti u Australiju.
Ministar financija te zemlje, Josh Frydenberg odbacio je kritike da je “neodgovorno” ostaviti Australce u Indiji, u trenutku kada se ta zemlja suočava s globalno rekordnim brojevima novih zaraza, velikim brojem smrtnih slučajeva i nedostatkom medicinske opreme, uključivo i kisika.
Direktorica Human Rights Watcha u Australiji Elaine Pearson rekla je za AAP da je vladin odgovor na stanje u Indiji “sramotan”, a odluku kritiziraju i brojne druge udruge za ljudska prava.
- Austrija: Jeftine narudžbe iz Temua i Sheina od 1. srpnja postaju skuplje
- Austrija: Većina građana podržava nova pravila o plaćama
- Rus divljao po Beču, pokušao pobjeći policiji
- Austrija: Gost se razbjesnio jer su mu dodatno naplatili vodu iz slavine
- Austrija: Zakasnio s ORF pristojbom pa dobio dodatne troškove veće od 92 eura


