Rasprava o popuštanju mjera u borbi s koronavirusom sve je glasnija. Naime, iz Vorarlberga, Tirola i Koruške sve su glasniji pozivi za ukidanje policijskog sata koji trenutno traje od 22 sata, te ukidanje lockdowna za necijepljene osobe. No, ministar zdravstva Wolfgang Mückstein (Zeleni) zasad još uvijek odbija ublažavanje mjera.
Rasterećenjem jedinica intenzivne njege gubi se pravna osnova za zatvaranje za necijepljene, rekao je guverner Vorarlberga Markus Wallner (ÖVP). Wallner očekuje da će se savjetodavni odbor GECKO-a na svom sljedećem sastanku 28. siječnja pozabaviti pitanjem ukidanja lockdowna za necijepljene.
Guverner Tirola Günther Platter (ÖVP) također je doveo u pitanje lockdown za necijepljene te je istodobno pozvao da se policijski sat ukine. Lockdown za necijepljene trebao bi biti ukinut uvođenjem obveznog cijepljenja početkom veljače, smatra Platter.
Slično razmišlja i njegov koruški kolega Peter Kaiser (SPÖ). Kaiser je rekao kako smatra da je krajnje vrijeme da se GECKO, savezna vlada i guverneri država pozabave raznim pitanjima poput onog o ukidanju lockdowna za necijepljene, između ostalog.
Treba istaknuti kako su nedavno FPÖ i NEOS pozvali na ukidanje i ublažavanje mjera za necijepljene.
Bečki gradonačelnik Michael Ludwig (SPÖ) općenito se izjasnio protiv nagađanja o mogućem ublažavanju mjera bez prethodne konzultacije sa stručnjacima. “Mislim da još uvijek moramo djelovati s velikim oprezom”, rekao je na konferenciji za novinare u utorak.


