SPÖ i FPÖ dogovorili su se oko zajedničke ustavne tužbe protiv alikvotiranja mirovina. Josef Muchitsch (SPÖ) i Dagmar Belakowitsch (FPÖ) govorili su o “pljački mirovina, koja će posebno pogoditi žene u sljedećih deset godina”.
Alikvotiranje znači da povećanje mirovine ovisi o mjesecu u kojem se ostvari mirovina.
U praksi to znači da će samo oni koji odu u mirovinu u siječnju ostvariti 100 posto navedenog usklađivanja u idućoj godini. Nakon toga postupno se smanjuje. Ako odete u mirovinu u studenom ili prosincu, nećete dobiti povećanje.
Ova uredba predstavlja doživotno smanjenje mirovina, pišu u zajedničkom priopćenju glasnogovornici navedenih stranaka. To je posebno dramatično u doba visoke inflacije i znači gubitak od nekoliko desetaka tisuća eura za životnu mirovinu.
Posebno su pogođene žene jer će se od sljedeće godine njihova početna dob postupno usklađivati s onom muškaraca. Svaka žena koja redovito odlazi u mirovinu uvijek će biti u drugoj polovici godine. To znači da će od 2025. tim novim umirovljenicima “u najboljem slučaju” biti nadoknađeno 40 posto inflacije u prvoj godini mirovine.
Vlada je odlučila obustaviti alikvotiranje, ali samo na dvije godine. Stručno mišljenje koje je naručio SPÖ utvrdilo je da je proporcija prve usklađivane mirovine bila ne samo nepravedna, nego i “krajnje irelevantna” regulativa, koja diskriminira posebno žene i stoga je vjerojatno protuustavna.


