Foto: Freepik / Ilustracija

Osuđene dvije osobe koje su na bečkim korona prosvjedima nosili Davidovu zvijezdu

Dvojica muškaraca koji su nosili Davidovu zvijezdu od žutog platna s natpisom “necijepljeni” na korona prosvjedima u Beču 11. rujna prošle godine danas su na sudu proglašeni krivim.

Državni ih je tužitelj optužio da tako umanjuju zločine nacionalsocijalizma te im je sudac izrekao uvjetnu kaznu zatvora od 15 mjeseci i rok kušnje od tri godine.

Današnji osuđenici su isprva izjavili policiji da se, budući da nisu cijepljeni, osjećaju “kao Židovi tijekom Drugog svjetskog rata”. Bečki državni tužitelj je stoga zaključio da su optuženi javno iznijeli stav da je situacija necijepljenih usporediva sa situacijom Židova u nacionalsocijalizmu.

Sud je danas izrijekom kazao optuženima da je židovska zvijezda uvedena dekretom 1941. godine i bila je znak volje za istrjebljenjem Židova. Inzistirao je da su optuženici odrasli ljudi koji su znali da uspoređuju Židove pod nacionalsocijalizmom s onima koji nisu bili cijepljeni te nije želio dopustiti objašnjenja poput neznanja optuženih.

Austrijski se zakon protivi gruboj banalizaciji nacionalsocijalizma te su 34-godišnjak i 50-godišnjak, iako se izjasnivši da nisu krivi, rekli da im je izuzetno žao zbog toga i da to više neće ponoviti.

NE PROPUSTITE