Prema pisanju njemačkih medija, oporba, ali i koalicijski partneri sve snažnije zamjeraju Kršćansko-demokratskoj uniji (CDU) stvari vezane za procese cijepljenja u Njemačkoj. Zbog toga je danas reagirao i njemački ministar zdravstva Jens Spahn koji je odbacio sve optužbe kako se cijepljenje u Njemačkoj odvija presporo zbog premalog broja naručenih doza cjepiva.
“Broj doza cjepiva kojima raspolažemo je broj koji smo i naručili i o kojem smo pričali na sastancima vlade“, rekao je Jens Spahn (Kršćansko-demokratska unija CDU) za javni servis ARD. Spahn je odgovorio na kritike, ali je i direktno prozvao SPD, koji je po njegovim riječima sudjelovao u svim odlukama oko naručivanja cjepiva, da istodobno želi biti i u vladi i “izigravati oporbu“.
Problem je nastao jer pokrajine, ali i SPD smatraju da je premalo cjepiva naručeno, i kad se govori o EU, ali i kad se govori o Njemačkoj. Prema podacima saveznog epidemiološkog instituta Robert Koch, Njemačka je do sada dobila 1,3 milijuna doza cjepiva tvrtke BioNTech/Pfizer a do utorka je cijepljeno oko 317.000 osoba.
“Savezne pokrajine su se, i to neovisno o tome tko je u njima na vlasti, oslonile na to da je vlada naručila dovoljan broj doza cjepiva. Mi bismo mogli cijepiti više ljudi u kraćem razdoblju kada bi nam na raspolaganju stajalo dovoljno cjepiva“, rekla je premijerka savezne pokrajine Mecklenburg-Prednje Pomorje Manuela Schwesig (SPD).
Ne treba zaboraviti da se Njemačka nalazi u izbornoj godini pa je lako moguće da se u budućnosti biti još i više političkih iskrica, pa i oko puno banalnijih pitanja.
- Tri Srbina uhićena u Beču: Imali plantažu kanabisa
- Hrvat pljačkao po Beču, uhićen je
- Austrija: Nova pravila za prodaju alkohola
- Austrija: Od petka vrijede stroža pravila za azil
- Austrija: Masovna tučnjava Sirijaca i Kosovara
R.P
Foto: Steffen Seibert / twitter.com


