Savezna vlada razmatra kako se zakonski može oduzeti profit državnih tvrtki, koje imaju nesrazmjernu korist od krize.
“Dao sam ministru financija i ministru ekonomije zadatak da dostave prijedloge za to”, rekao je savezni kancelar Karl Nehammer (ÖVP) za “Tiroler Tageszeitung”. Istodobno, istaknuo je da djelomična privatizacija poduzeća sada predstavlja problem državi u krizi.
No, pogrešno je vidjeti “ministra financija” kao pobjednika u krizi, jer je on samo “povjerenik poreznog novca”, a dodatni prihodi idu državi kao zajednici. “Već vraćamo ljudima mnogo novca. Ali uvijek moramo paziti da djelujemo ciljano i da ne potičemo dalje inflaciju”, rekao je kancelar.
Nehammer je u intervjuu za “Tiroler Tageszeitung” također ukazao na probleme u privatiziranim tvrtkama koji su se očitovali u vrijeme krize. Upravljanje krizom u državi “postalo je mnogo teže zbog privatizacije infrastrukturnih tvrtki”.
Jer čak i ako je država uključena u kotirano društvo, čak i u većini kao u udruzi, zakon o dioničkim društvima ima prednost nad državnim ciljevima. “Kad nema krize, te tvrtke isplaćuju dividende. No, u krizi nas ta struktura koči. Stoga moramo razmišljati o tome kako pronaći novi put”, kaže Nehammer.
“Cilj mora biti osigurati da kada tvrtke s državnim sudjelovanjem ostvare velike profite, profitiraju vlasnici – a na kraju su to porezni obveznici”, kaže Nehammer.

