Ministar zdravstva Wolfgang Mückstein (Zeleni) branio je u srijedu u ORF-ovoj emisiji ZiB2 odluku o popuštanju mjera u Austriji. Prema Mücksteinu, omikronski val izazvao je promjenu paradigme. Dosadašnje prognoze su se obistinile i upućuju da bi u budućnosti popunjenost bolnica trebala ostati stabilna. Nijedna mjera ne smije ostati na snazi dulje nego što je to apsolutno neophodno, smatra ministar.
Cijepljenje je još uvijek važno, kaže Mückstein. Morate osigurati da postoji dovoljno visoka razine imuniteta na jesen. To i je svrha obveznog cijepljenja. Iz sadašnje perspektive i to će se provoditi kako je odlučeno u zakonu, naglasio je ministar.
Što se tiče strategije testiranja, Mückstein je rekao kako ne vjeruje da će postojati razlika između cijepljenih i necijepljenih kada je u pitanju naplaćivanje testova u budućnosti. Testovi osoba sa simptomima ili službeni testovi u svakom slučaju trebaju ostati besplatni, naglasio je Mückstein. To je potrebno za procjenu epidemiološke situacije. Bit će naravno i testova koji će se naplaćivati.


