Austrijska Radnička komora upozorava da se, unatoč mjerama ograničenja najamnina, na tržištu stanovanja i dalje bilježe velike preplate. Prema novim izračunima, najmoprimci su 2025. godine u privatnim starogradskim stanovima s ugovorima na određeno vrijeme platili gotovo 168 milijuna eura previše.
Najčešći problem je to što se kod brojnih ugovora ne primjenjuje zakonom predviđeno umanjenje od 25 posto za najam na određeno vrijeme. Posljedica je, prema Radničkoj komori, da pogođeni najmoprimci u prosjeku, s PDV-om, plaćaju oko 1.600 eura previše godišnje.
Najmoprimici vratili desetke tisuća eura
Radnička komora navodi više slučajeva iz svoje stambene savjetodavne službe. Jedna najmoprimka živjela je od 2011. godine u stanu od 111 četvornih metara. Ugovor joj je dvaput produljen na određeno vrijeme, a najamnina je porasla s 869 eura na oko 1.181 euro, bez režijskih troškova i PDV-a.
Nakon provjere Radničke komore pokrenut je postupak, a žena je na kraju, u sklopu nagodbe pred tijelom za mirenje, dobila 42.000 eura povrata.
U drugom slučaju najmoprimac je pri više produljenja ugovora morao potpisivati izjave da se odriče prava na povrat preplaćene najamnine. Unatoč tome, nakon postupka mu je vraćeno 28.500 eura.
Ugovori na određeno vrijeme povećavaju pritisak
Thomas Ritt, voditelj odjela Radničke komore za komunalnu politiku i stanovanje, oštro kritizira praksu na tržištu najma.
“Kočnica najamnina djeluje, ali najmoprimci doživljavaju cjenovni šok. Dok god ih ugovori na određeno vrijeme u privatnim starogradskim stanovima čine ranjivima, nezakonite preplate nemaju posljedice, a lihvarenje najamninama ostaje nekažnjeno, najmoprimci će biti zakinuti”, poručio je Ritt.
Prema podacima Radničke komore, u privatnom segmentu najma već je svaki drugi postojeći ugovor sklopljen na određeno vrijeme. Riječ je o 407.000 od približno 815.000 ugovora. Kod novih privatnih ugovora tri od četiri sklapaju se samo na ograničeno razdoblje.
Takva praksa, upozoravaju, dodatno pritišće najmoprimce jer oni koji ospore previsoku najamninu riskiraju da im ugovor ne bude produljen.
Traže kazne i stroža pravila
Radnička komora traži znatno stroža pravila za iznajmljivače koji svjesno i opetovano naplaćuju nezakonito visoke najamnine. Smatraju da nije dovoljno da iznajmljivači samo vrate preplaćeni novac.
Traže se administrativne kazne za kršenje zakonskih gornjih granica najamnine, nezakonite stavke režijskih troškova i odgađanje nužnih radova održavanja. Radnička komora predlaže i da se nezakonito naplaćene najamnine ili režijski troškovi najmoprimcima moraju vratiti u dvostrukom iznosu.
Za ugovore na određeno vrijeme predlažu dodatnu sankciju. Ako se naplaćuje više nego što je zakonom dopušteno, ugovor bi se automatski trebao pretvoriti u ugovor na neodređeno vrijeme.
U težim slučajevima traže i zatvor
Radnička komora predlaže uvođenje kaznenog djela lihvarenja najamninama. Prema njihovu prijedlogu, prekoračenje uobičajene tržišne najamnine za 20 posto trebalo bi se kažnjavati visokim novčanim kaznama, dok bi kod prekoračenja od 50 posto bile moguće i zatvorske kazne.
Traži se i reforma ugovora na određeno vrijeme. Velike nekretninske tvrtke i iznajmljivači ubuduće ne bi smjeli stanove iznajmljivati na određeno vrijeme, dok bi privatne osobe od druge iznajmljene nekretnine također morale nuditi ugovor na neodređeno vrijeme.
Iznimke bi bile dopuštene samo u posebnim slučajevima, primjerice ako se stan privremeno iznajmljuje zbog kasnije vlastite potrebe ili potrebe djece i unučadi.


