Od 1. siječnja 2025. u Beču je parkiranje poskupjelo – sada pola sata stoji 1,30 eura. No tko još ima stare parkirne karte kupljene prije tog datuma, mora ih iskoristiti najkasnije do 30. lipnja 2025. Nakon tog roka više nisu važeće.
Kazna za korištenje starih karata iznosi 36 eura, upozorava austrijski autoklub ÖAMTC. To se odnosi na sve koji parkiraju bez važeće dozvole ili parkirne karte, uključujući i one koji nemaju tzv. “parkpickerl” – godišnju parkirnu dozvolu za određene bečke četvrti.
Za one koji parkirne karte kupuju digitalno putem aplikacije Handyparken, nova cijena već je automatski obračunata.
Grad Beč ne nudi mogućnost zamjene ili povrata novca za neiskorištene stare karte. ÖAMTC je tu praksu ranije kritizirao, a stručnjak Matthias Nagler savjetuje građanima da stare karte ipak ne bacaju – još uvijek nema jasne pravne odluke je li odbijanje povrata sredstava uopće zakonito.


