Sport

Hajduk se na prepunom Poljudu oprostio od Europe

Objavljeno

na

Hajduk je ostao na korak do europske jeseni, Bijeli su zapeli u play-offu kvalifikacija Konferencijske lige. Nakon 2:4 iz prvog susreta, hajdukovci su od Villarreala poraženi i u poljudskom uzvratu. Ostaju Španjolci nerješiva zagonetka za Splićane, po šesti put su eliminirani od njihovog predstavnika u europskim kupovima. Prošlogodišnji polufinalist Lige prvaka bio je ipak prejak za Bijele, dapače dojam je da je Villarreal rutinski odradio oba dvoboja, posebno splitski.

Nada u čudo na ispunjenom Poljudu živjela je manje od jednog poluvremena. Nakon 37 minuta i pogotka Pedraze nada je postala doslovni prijevod sa španjolskog. Ništa. Nula. Nakon zgoditka lijevog beka Villarreala svi pozitivni, lijepi scenariji o hvatanju zaostatka iz Valencije, pali su u vodu. Hajduk je do vodstva gostiju kontrolirao igru, bio bolji, ali ne i konkretniji. Pokušavali su Bijeli udarcima s distance, uglavnom je Livaja bio taj koji je najviše pucao prema vratima Španjolaca, ali Pepe Reina nije imao velika iskušenja. Nisu Bijeli unatoč pritisku kreirali velike prigode, čak štoviše, najveću šansu prvog dijela propustio je Villarreal, pišu Sportske Novosti.

Šok je umalo stigao na samom startu. Melnjakovu neopreznu paralelnu loptu u 3. minuti presjekao je Jackson na vrhu kaznenog prostora, gurnuo u prazno na lijevoj strani za Baenu koji je šutirao s 12 metara iskosa, ali Lovre Kalinić je obranom spriječio rano razočaranje.

Pet minuta kasnije zaprijetio je Hajduk preko Livaje. Ubačaj Sahitija “desetka” Hajduka glavom je uputila pored live vratnice Pepa Reine. Ponovno je Livaja u akciji u 15. minuti, dobio je dugu loptu od Melnjaka, ušao u kazneni prostor, ali uklizao je Cuenca. Dvije minute potom Livaja je opet na sceni, njegov šuta s 20-ak metara prohujao je pored desne vratnice uz velike uzdahe navijača. Igra Hajduka očekivano se koncentrirala oko Livaje, a Villarreal je svoje napade fokusirao preko Jacksona i Chukwuezea, međutim previše su gosti razmišljali o obrani da bi se posvetili ambicioznoj ofenzivi. Hajduk je imao inicijativu, ali ne i prostor za stvaranje prigoda.

Sredinom prvog dijela uspjeli su Bijeli pomaknuti zadnju liniju Žutih bliže Reini, s 40 metara spustili su se 10-ak metara niže. Ali, Hajduk nije jurišao. Strpljivo su čekali Bijeli, međutim nisu u prvom dijelu dočekali pogrešku gostiju. Zato je Villarreal dočekao svoj trenutak. Iz drugog udarca u okvir stigli su Žuti do pogotka koji je prelomio dvoboj. Do kraja prvog dijela još jednom je zaprijetio Livaja pogodivši vanjski dio mreže iz slobodnog udarca s 20-ak metara. Hajduk je do odmora uputio 11 udaraca prema vratima Reine, od toga četiri u okvir. Imali su hajdukovci prevlast u udarcima iz kuta (4-0), bili su agresivniji (11-6 u prekršajima), ali na semaforu je svjetlilo 0:1 s ukupnih “plus tri” za Žutu podmornicu.

Sudačka trojka na poluvrijeme je ispraćena zvižducima, nije Latvijac Treimanis imao ujednačen kriterij, prosudbom prekršaja znao je često izazvati bijes naelektriziranih poljudskih tribina. U nastavak je Dambrauskas ušao s istim snagama pokazavši da nema igračku ideju kako do preokreta, a s druge strane Emeryja je mijenjao veznog za veznog (Coquelin-Capoue). Španjolcima je cilj bio još više pojačati sredinu, a iz kontranapada pokušati i povećati vodstvo. Upravo je za takav scenarij sjajnu prigodu imao Lo Celso u 47. minuti kada je Baena poveo kontru, koju je Argentinac završio udarcem, a Elez loptu blokirao na putu prema praznoj mreži.

Ali, nije to bilo upozorenje za Hajduk, jer vidjelo se da Bijeli nemaju moć pritisnuti Žute. Čekalo se što će napraviti Villarreal koji je ubrzo poslao odgovor s pogotkom za 0:2 i definitivnim gašenjem utakmice nakon 56 minuta. Nigerijac Chukwueze nakon slabe intervencije vratara Kalinića stavio je pečat na pobjedu i prolaz Villarreala u skupine Konferencijske lige. Tek nakon drugog zgoditka gostiju mijenjao je Dambrauskas, a prigodu za počasni pogodak imao je Mlakar, ali sve je to glede konačnog rezultata bila čista kozmetika i čekanje na rastanak s Europom.

Hajduku ostaje mala utjeha u zaradi od 750.000 eura kroz euro-kvalifikacije, ali putovnica je već u “sefu”. U nedjelju navečer nastavlja se prvenstvo derbijem u Gradskom vrtu. Nakon što su Europi rekli “zbogom” Bijeli imaju tek dva dana da se napune energijom, mentalno i tjelesno.