Njemačka je od danas (14. studenog) na svoju crvenu listu stavila Austriju. To znači da će od danas necijepljene ili neoporavljene osobe morati ići u obveznu karantenu.
Njemačka želi Austriju vratiti na popis visokorizičnih područja zbog povećanog broja infekcija. Češku i Mađarsku također je Berlin proglasio područjima visokog rizika, izvijestila je medijska grupa Funke, prenosi Reuters. Klasifikacija bi trebala stupiti na snagu u nedjelju. Cijepljeni i rekonvalescenti nakon povratka iz ovih zemalja ne moraju ići u karantenu, necijepljeni nakon povratka moraju ići u karantenu od deset dana.
Karantena se može prekinuti negativnim PCR koronavirus testom najranije nakon pet dana.
Do sada su se na popisu Instituta Robert Koch od zemalja EU bile samo Slovačka, Litva, Rumunjska, Bugarska, Hrvatska i Slovenija. Njemački institut Robert Koch svrstava zemlje i regije s posebno visokim rizikom od infekcije kao područja visokog rizika.
Do sada je za ulazak iz Austrije u Njemačku bio dovoljan 3-G certifikat. U budućnosti će postojati obveza registracije i karantene. Za cijepljene i rekonvalescente ne postoji obveza karantene. Ubuduće ćete prije ulaska u zemlju morati dovršiti digitalnu registraciju u koju ćete unijeti potvrdu o cijepljenju ili oporavku. Potvrdu o registraciji morate nositi sa sobom prilikom ulaska.
Austrija je tek prije pet mjeseci, u lipnju, skinuta s njemačke liste rizika. Prošle jeseni Njemačka je austrijske savezne pokrajine jednu za drugom stavljala na popis rizika i konačno 1. studenog proglasila cijelu Austriju, s iznimkom Kleinwalsertala i Jungholza, rizičnim područjem.


