Austrija i Rumunjska jačaju svoju sigurnosnu suradnju kroz stalnu razmjenu policijskih službenika. Informacija je jučer priopćena iz MUP-a nakon sastanka načelnika odjela Gerharda Karnera (ÖVP) i njegovog kolege Luciana Bodea u Beču. Dva ili tri rumunjska policajca ubuduće će stalno biti aktivna u Federalnom uredu kriminalističke policije. Austrija će poslati kontakt službenike u centar za policijsku suradnju u Oradei, koji je, između ostalog, posvećen borbi protiv krijumčara ljudi.
Rute krijumčara pomaknule su se u Rumunjsku posljednjih mjeseci zbog pojačane zaštite granice u Mađarskoj, navodi se. Prošle godine u zemlji je uhićeno 73.000 ljudi. Beč i Bukurešt također planiraju zajedničke prioritetne akcije u borbi protiv krijumčarenja ljudi i kriminala.
“Rumunjska i Austrija blisko surađuju. Nastavit ćemo poticati i širiti suradnju i u budućnosti“, kaže Karner. Slanjem policijskih službenika s obje strane “možemo nastaviti produbljivati suradnju na operativnoj razini”.


