Trojica speleologa zapela su u austrijskoj špilji nakon što je otopljena voda napunila tunelski sustav brže nego što su očekivali, blokirajući im izlaz, kažu spasilački timovi. Špiljski sustav Lamprechtshöhle nalazi se u blizini njemačke granice. Proteže se oko 60 kilometara i jedan je od najdubljih na svijetu. Neke od špilja sada su do vrha ispunjene vodom, što znači da je izgubljen kontakt s istraživačima koji su bili u špilji na 20-satnom obilasku kako bi skupljali kamenje.
“Optimistični smo jer su istraživači dobro opremljeni profesionalci koji se znaju nositi s takvom situacijom”, rekla je Monika Feichtner, voditeljica lokalne organizacije za spašavanje iz špilja. Napomenula je da postoje sigurnosne niše i spremišta zaliha za takve situacije.
Spasioci rade na tome da sastave tim od četiri osobe koji će pronaći nestale istraživače, provjeriti njihovo stanje i pružiti im sve potrepštine. Ali nema razloga misliti da se išta dramatično dogodilo, rekao je voditelj tima Gernot Salzmann za televizijsku kuću oe24, a prenosi HRT.
Vlasti kažu da poljski istraživači koji su desetljećima posjećivali Lamprechtshöhle spadaju među najbolje poznavatelje špilje. Sljedećih dana očekuju se i niske temperature koje bi trebale uzrokovati pad vodostaja i osloboditi put do izlaza. Ali teško je reći koliko bi to moglo potrajati.
Bez obzira na sve, ne mogu plivati jer za to morate biti apsolutni stručnjak, a s našeg stajališta za to trenutno nema potrebe, rekao je Wolfgang Gadermayr, spasilac i geolog.

