Austrijski kancelar je na marginama današnje medijske konferencije najavio da će se na summitu EU u petak i subotu zalagati za što brže uvođenje ‘zelenih covid putovnica’ na razini Europske unije. Kurz je rekao da stvari idu odveć sporo, te da postoje određeni problemi. Prema njegovom viđenju, austrijski turizam je već trebao početi, a svako odgađanje uvođenja zelenih putovnica radi veliku štetu za turizam i kulturni sektor.
Kurz očekuje da će dogovor na razini EU biti postignut, ali je jasno i da će Austrija biti prvak u EU povodom uvođena tih potvrda. Austrijski kancelar je jasno naglasio kako “ljudi s pravom žele normalno živjeti, odlaziti u kazalište i kafiće, a to zahtjeva jasna pravila i u Austriji će to biti sa zelenom putovnicom odnosno ulaznicom”.
Austrija je najavila otvaranje svog ekonomskog i javnog života od 19. svibnja. U početku ‘zelene covid putovnice’ odnosno potvrde bi trebale biti u papirnom obliku, a tri tjedna kasnije bi bile i u obliku QR koda koji će biti pohranjen u pametne telefone svakog korisnika.
Prema Kurzovim riječima, sigurnosni i epidemiološki standardi bi se dodatno popustili početkom ljeta, kada se očekuje da će cijepljeni biti svi koji to požele.
- Toplinski val u Austriji: prve škole već uvode slobodne dane zbog vrućina, izdano upozorenje za više regija
- U Austriji počelo suđenje osmorici mladića koji su na autocesti teško pretukli dvojicu Hrvata
- Austrija: Uhićen ‘Bosanac’ koji je navodno imao veze sa trgovanjem drogom i sa balkanskim klanom
- Neočekivan savjet za vrućine: Stručnjaci tvrde da bi pomfrit mogao pomoći tijelu
- Austrijski učenici otišli na maturalac: Zbog vrućine ih 17 kolabiralo, 9 završilo na hitnoj


