AKH Beč [Foto: Houdek | MedUni Wien / AKH Wien]

Osuđeni zaposlenici bečke bolnice AKH koji su potkradali pacijente

Trojica bolničkih radnika osuđena su jučer zbog navodnih krađa koje su počinili kod više od 30 pacijenata. Trojica muškaraca su prema optužnici, krali su novac iz soba i džepova teško bolesnih pacijenata.

“Krađe se događaju. Ali ne tako često. Ne svaki dan”, rekao je u utorak tajnik odjela u bečkoj Općoj bolnici na Regionalnom sudu u Beču. Sumnja o krađi novca se potvrdila nakon što su iz AKH pozvali policiju, a novac je namjerno postavljen kao “mamac”.

Trojica muškaraca u dobi od 22 do 24 godine u potpunosti su priznala djelo koje im se stavlja na teret. Glavni počinitelj je u roku od nekoliko tjedana pokrao 33 pacijenta, a jedan od dvojice suoptuženika je bio osmatrač i pazio da nitko ne ometa lopova kada je “otišao na posao”. 23-godišnjak je iskoristio priliku kada su hospitalizirani nakratko izašli iz sobe, ili ih je jednostavno okrenuo na bok i uzeo im torbice. Ukupno je ukrao oko 7.000 eura, dok je njegovoj dvojici pomagača pripalo 1.900, odnosno 3.700 eura.

“Sve su to bili stari ljudi kojima je bila potrebna skrb. Krali su od najnemoćnijih od nemoćnih”, rekla je u presudi sutkinja Martina Krainz. Trojica počinitelja “iskoristili su nemoć žrtava, koje su se u bolnici jedva imale prilike zaštititi”.

Glavni počinitelj osuđen je na 17 mjeseci zatvora, od čega pet bezuvjetno, dok su njegovi pomagači osuđeni na 15, odnosno 12 mjeseci od čega četiri bezuvjetno. Presude nisu pravomoćne. Trojica muškaraca koji su privedeni u prosincu prihvatila su svoje kazne. Tužitelj za sada nije dao nikakvo objašnjenje.

NE PROPUSTITE