Virologinja Dorothee Von Laer s Medicinskog sveučilišta u Innsbrucku u emisiji Ö1-Mittagsjournal kritizirala je planirano ublažavanje mjera protiv korona virusa. “Vidim i da bi se vjerojatno mogli opustiti tijekom veljače. Nije mi jasno zašto se sad moraju fiksirati datumi. Mislim da bi to moglo ovisiti o tome kakvi su brojevi. Brojevi se u ovom trenutku povećavaju”, kaže Von Laer.
Neke europske zemlje već su prešle vrhunac, ali druge poput Švicarske i Danske s nižim stopama zaraze još uvijek su u porastu. Von Laer među njih ubraja i Austriju. “Mislim da je ambiciozno da se od 5. veljače mogu početi opuštati”, rekao je Von Laer.
Na pitanje hoće li se prognozirani vrhunac omikronskog vala krajem ovog ili idućeg tjedna i dalje održati ako se već postupno ublažavaju mjere, Von Laer je rekla: “Izračuni ove prognoze nisu mi jasni. Potpuno mi je nejasno zašto bi brojke trebale pasti. To možete stvarno reći samo ako ste imali prave podatke o širenju, a mi to nemamo.”
Von Laer je komentirala i hoće li situacija u bolnicama i dalje biti pod kontrolom u narednim tjednima: “Ne bih se u ovom trenutku usudila davati bilo kakva predviđanja. Da stvari što se tiče hospitalizacije, u odnosu na deltu, izgledaju bolje, to je istina.”


