Austrijska vlada najavila je danas da će od 5. ožujka u Austriji biti ukinute gotovo sve mjere. Početkom veljače u Austriji je uvedena obveza cijepljenja, pa se mnogi sada pitaju što će dogoditi s obvezom cijepljenja.
Prema dosad poznatim informacijama, obveza cijepljenja ostat će na snazi barem još neko vrijeme. Naime, povjerenstvo stručnjaka predviđeno Zakonom o obveznom cijepljenju, treba pratiti opravdanost i provedbu tog zakona. Oni će, sukladno o stanju donositi odluke o opravdanosti tog zakona. Hoće li odluka o ukidanju obveznog cijepljenja pasti – ostaje nam tek da vidimo. No, činjenica je da svakim danom raste broj onih koji obvezu cijepljenja više ne smatraju opravdanom.
Guverner Gradišća Hans-Peter Doskozil ranije je rekao da se odluka Povjerenstva o obveznom cijepljenju očekuje prije 15. ožujka (datum kada bi trebalo početi kažnjavanje onih koji nisu cijepljeni). I neki drugi guverneri saveznih država već su u javnost izašli s pitanjima o opravdanosti tog zakona. Odluka je sada na povjerenstvu i vladi.
S druge strane, ministar zdravstva Wolfgang Mückstein već je naglasio kako da je nužna visoka stopa imunizacije “kako nas na jesen ne bi iznenadila nova varijanta koronavirusa”.
Za konačnu odluku o obveznom cijepljenju morat ćemo pričekati još malo, no gledano iz ove pozicije čini se da odluka o (privremenoj) obustavi cijepljenja izgledan scenarij.



