Foto: Pixabay.com / Ilustracija

Trend štednje u Beču i Austriji: Građani troše 15 posto manje plina

Bečani štede na grijanju, pokazuju aktualni podaci Wiener Netze. U posljednja dva mjeseca za grijanje je potrošeno 15 posto manje plina nego prethodne godine. Unatoč gotovo punom skladištu plina, ušteda energije definitivno je još uvijek na dnevnom redu.

Minus 17 posto u listopadu, minus 13 posto u studenom: Toliko je dosad ušteđeno plina u bečkim kućanstvima, rekao je Christian Call iz Wiener Netze za ORF Beč: „Vidimo jasan trend štednje u Beču. S jedne strane, Beč je ponovno narastao. To znači da je sve više kućanstava koja se griju na plin. Ali uštede je ipak bilo. A dio uštede vjerojatno je i zbog činjenice da je plin zamijenjen grijanjem na struju.”

Ali razloga za slavlje nema. Jer unatoč činjenici da su spremnici plina puni gotovo 95 posto, bitno je nastaviti štedjeti, rekli su za vikend iz regulatornog tijela E-Control. Skladišta plina trenutno su gotovo popunjena – 95 posto. Unatoč tome, plin treba i dalje koristiti štedljivo”, kaže Johannes Mayer iz regulatornog tijela E-Control.

Što se tiče cijene plina za ovu zimu, Mayer je procijenio da bi se ona trebala ujednačiti na sadašnjoj cijeni od 130 do 140 eura po megavat satu.

NE PROPUSTITE