Nevjerojatna situacija dolazi iz Donje Austrije: visokograditelj iz okruga St. Pölten, koji je 13 godina radio u istoj firmi, otkrio je da mu je radni odnos prekinut – i to bez da je uopće bio obaviješten!
Tijekom bolovanja, koje je započelo zbog zdravstvenih problema, očekivao je podršku. No nakon što se na proljeće oporavio i javio poslodavcu da je spreman vratiti se na posao, rečeno mu je da ga za sada još ne trebaju. Pri sljedećem kontaktu uslijedio je šok: njegov radni odnos bio je prekinut još u prosincu – a da o tome nije imao pojma.
Slučaj je preuzela Austrijska radnička komora (AK), koja ističe da ovakvo postupanje prema radnicima, posebice onima s dugogodišnjim stažem, nije prihvatljivo. “Radnici zaslužuju poštovanje, a ne tajnu odjavu”, naglasila je pravna stručnjakinja AK-a Bianca Sallaberger.
Zahvaljujući podršci AK-a, radnik je putem sudske nagodbe dobio 6.000 eura bruto odštete.
Austrijska radnička komora je samo ove godine već osigurala 68 milijuna eura za prava zaposlenika u sličnim slučajevima.



