Broj stanovnika u Austriji raste – i to isključivo zbog migracija. Uskoro će u Austriji živjeti deset milijuna ljudi.
U četvrtak su izvješće „Migracije i integracija 2023.“ predstavili ministrica Susanne Raab i predsjednica Stručnog vijeća Katharina Pabel te glavni direktor Statistike Austrije Tobias Thomas. . “Austrija raste samo zahvaljujući imigraciji”, započeo je svoju izjavu za javnost Thomas. Više od devet milijuna ljudi trenutačno živi u Austriji – a granica od 10 milijuna vjerojatno će biti probijena već 2060-ih. Ovaj rast stanovništva je isključivo zbog imigracije. Jer, prema riječima stručnjaka, natalitet će se i sljedećih godina smanjivati.
Ako stanovništvo raste samo zbog useljavanja, to znači da udio ljudi s migrantskim podrijetlom – uključujući i osobe rođene u Austriji ako su im se roditelji doselili – raste. Posljednjih godina, udio ljudi s migrantskim podrijetlom povećao se s oko 22 posto na 26 posto. Najveća skupina migranata i dalje su njemački državljani s oko 225.000 ljudi. Na drugom mjestu su Rumunji s oko 127.000 ljudi. Nakon toga dolaze srpska i turska zajednica.
Thomas je objasnio da većina ljudi s migrantskom pozadinom osjeća da pripada Austriji. Velika većina, preko 74 posto ispitanih, navodi da se identificira s Austrijom. Statistički ured Austrije također je ispitao koliko dobro funkcionira suživot ljudi s migrantskim podrijetlom i onih koji ga nemaju. Otprilike 28 posto ljudi rođenih u Austriji navodi da zajednički život funkcionira dobro ili vrlo dobro – to je u suprotnosti s oko 34 posto koji zajednički život ocjenjuju lošim ili prilično lošim. Thomas je objasnio da je među ljudima s migrantskom pozadinom mnogo veći udio – više od 60 posto – ljudi koji zajednički život ocjenjuju dobrim ili prilično dobrim.


