Vlada se danas sastala s predsjednicima saveznih država kako bi utvrdila mjere za obuzdavanje rastućeg broja zaraza koronavirusom. Već se unaprijed znalo da će od ponedjeljka u ponoć na snagu stupiti karantena za necijepljene osobe.
Kancelar Alexander Schallenberg (ÖVP) rekao je da se zbog enormnog broja zaraženih prisilno morao opredijeliti za ovaj korak, javlja Kronen Zeitung.
Dakle, od ponedjeljka građani Austrije bez 2G potvrde napustiti stan odnosno mjesto svojega boravka mogu iz poznatih razloga kakav je bio i u prijašnjim “zaključavanjima”: zbog nužnih obveza, odlaska na posao ili pak fizičke aktivnosti na otvorenom. Djeca mlađa od dvanaest godina izostavljena su i za njih ne vrijede ovo pravila.
“Svi znamo da je rizik kod necijepljenih ljudi višestruko veći”, objasnio je Schallenberg u svojoj izjavi napominjući da je bio prisiljen na ove drastične mjere.
“Ne poduzimamo ovaj korak olako, ali je on, nažalost, nužan”, rekao je Schallenberg kazavši i da ako se ne cijepi dovoljno osoba, ne može se pobjeći iz ovog “začaranog kruga”.
“Četvrti val nas pogađa – stručnjaci nam jednoglasno kažu: Ono što sada trebamo su učinkovite mjere”, objašnjava ministar zdravstva Mückstein. Ako se pandemija nastavi, bit će potrebne još strože mjere, upozorava ministar.
Jedini izlaz iz pandemije je po njemu – cijepljenje, pa je i napomenuo kako se stopa cijepljenja značajno povećala od potrebe 3G pravila na radnom mjestu.
Ministar unutarnjih poslova Karl Nehammer najavio je stroge kontrole. U konačnici, po njemu, mjere su učinkovite samo ako se i provjere:
“Svaki građanin mora biti svjestan da će se provjeravati traženi 2G dokaz te su za to dodijeljene posebne jedinice”.
Ministar unutarnjih poslova govori kako će kontrole biti masovne, ali samo u javnom prostoru, jer policija ne može ulaziti u onaj privatni.
Mjere “zaključavanja” za necijepljene još večeras mora potvrditi Nacionalno vijeće, a kako tamo vladajući imaju većinu, bit će to u stvari samo forma te će ove mjere za sada biti ograničene na trajanje od deset dana.


