Foto: Pixabay I Arhivska fotografija

Radnička komora: Prošle godine je bilo 47 milijuna neplaćenih prekovremenih sati

Prošle godine 47 milijuna prekovremenih sati poslodavac nije nadoknadio kako je trebao – ni novcem ni dopustom, odnosno slobodnim danom. To odgovara otprilike svakom četvrtom satu prekovremenog rada i znatno je više nego prije. U proteklih nekoliko godina bilo je u prosjeku oko 40 milijuna sati prekovremenog rada, napisala je u petak Radnička komora (AK) Beč, pozivajući se na posebnu procjenu Statističkog ureda Austrije pripremljenu za AK. WKÖ je odbacio optužbe.

Prema AK-u, jedan od razloga za veliki broj neplaćenih prekovremenih i dodatnih sati je to što se ne prijavljuje sav prekovremeni rad – zbog straha od problema s poslodavcem.

“Ovo je sustavna prijevara s plaćama koja je prošle godine zaposlenike koštala ukupno 1,2 milijarde eura”, rekla je Ines Stilling, voditeljica socijalnog odjela AK-a, prema priopćenju. “Ali ako zahtijevam učinak, a zatim ne platim, ne bih se trebao iznenaditi da na kraju nedostaje radnika”, rekla je Stilling u Ö1-Mittagsjournalu u vezi s trenutnim nedostatkom radnika.

NE PROPUSTITE