Jučer je u Austriji završio prvi krug masovnih testiranja. Testirano je više od dva milijuna osoba, a kod više od 4 tisuće njih potvrđena je prisutnost zaraze koronavirusom.
U Gornjoj Austriji testiranje će se obavljati i danas, dok u Gradišću ono završava sutra. Iako ciljanih 60 posto populacije neće biti postignuto ministrica obrane Klaudia Tanner (ÖVP) rezultat vidi kao “uspješan veliki projekt koji će se ponoviti i u novoj godini”.
Ovim testiranjem bilo je moguće lokalizirati nekoliko tisuća zaraženih ljudi koji bez masovnog testa vjerojatno ne bi saznali da su pozitivni. “Ovo je uspješno spriječilo daljnje infekcije i širenje koronavirusa u obiteljima, na poslu i u školama”, rekla je Tanner u izjavi APA-u.
Drugi krug masovnog testiranja bit će sljedeće godine u siječnju. Testiranje će se održati od 8. do 10. siječnja. Ministarstvo zdravstva sada razmatra “sustave poticaja” kako bi u naredni krug testiranja privukli što veći broj ljudi.
Dvije savezne države – Tirol i Gornja Austrija – odlučile su nastaviti s besplatnim testiranjima. Tako građani Tirola mogu obaviti besplatno testiranje na postojanje koronavirusa od 19. prosinca do početka 2021. godine. Gornja Austrija će i dalje pružati usluge besplatnog testiranja za nadolazeće blagdane na za to predviđenim mjestima. Salzburg također razmatra nastavak pružanja besplatnih testova na antigene.
- U Austriji vozio 200 km/h pa ostao i bez auta i bez vozačke
- Organizacija Hamas navodno planirala napad u Europi, uhićeno troje osumnjičenih
- Austrija: Jeftine narudžbe iz Temua i Sheina od 1. srpnja postaju skuplje
- Austrija: Većina građana podržava nova pravila o plaćama
- Rus divljao po Beču, pokušao pobjeći policiji
Pero Bačić
Foto: Michael Ludwig / facebook.com

