U austrijskom naftno-plinskom divu OMV moglo bi doći do velikog vala otkaza, javlja „Kurier“. U okviru internog programa štednje pod nazivom „Revo“, planira se ukidanje do 400 radnih mjesta u Austriji i ukupno čak 2.000 širom svijeta. Sama kompanija zasad odbija komentirati te navode.
Radnici obaviješteni, ali detalji izostaju
Zaposlenici su o mogućem rezanju radnih mjesta obaviješteni tijekom sastanka sa sindikalnim predstavnicima. Prema informacijama iz „Kuriera“, u Austriji bi se ukinulo oko 400 radnih mjesta, a najveći rezovi očekuju se u administraciji (Corporate odjelu), gdje trenutno radi više od 1.000 ljudi.
OMV nije objasnio hoće li se otkazi provoditi kroz prirodni odljev (umirovljenje, odlazak zaposlenika) ili će biti riječ o direktnim otkazima. Tvrtka je izjavila samo da se „sve potencijalne mjere provode uz socijalni dijalog“ te da je cilj ostati konkurentan u „nestabilnom tržišnom okruženju“.
Rezovi i u inozemstvu
Osim u Austriji, predviđeni su otkazi i na inozemnim lokacijama, prije svega u rumunjskoj podružnici Petrom, zatim u rafineriji Burghausen u Bavarskoj i u slovačkoj Bratislavi.
Podsjetimo, OMV je 2004. preuzeo rumunjski Petrom, čime je broj zaposlenika porastao za preko 50.000. No ubrzo nakon toga uslijedio je drastičan val otkaza, pa danas u Rumunjskoj radi oko 10.500 ljudi, dok broj zaposlenih u Austriji (trenutno oko 5.400) nije značajno varirao.
Sindikati i politika ogorčeni
Predsjednica sindikata GPA, Barbara Teiber, smatra da su najave otkaza težak udarac za austrijsko gospodarstvo, pogotovo jer dolaze u trenutku kad OMV bilježi pozitivne poslovne rezultate i intenzivno surađuje s partnerima poput ADNOC-a i Borealisa. Od Vlade traži hitnu reakciju putem državne holding tvrtke ÖBAG, koja djelomično posjeduje OMV:
„Kao ključna energetska infrastruktura, OMV ima stratešku važnost za Austriju. Ovaj rez je neprihvatljiv.“
Ministar gospodarstva: Očekujemo socijalnu osjetljivost
Austrijski ministar gospodarstva Wolfgang Hattmannsdorfer izjavio je kako je očekivao socijalno odgovorno ponašanje od strane OMV-a i uključivanje radničkih predstavnika u proces odlučivanja:
„Sada je na upravi da precizira svoje planove i omogući ozbiljnu javnu raspravu.“


