Bečko gradsko vijeće planira ozbiljne rezove u proračunu, a jedan od načina da se dođe do dodatnog novca je – povećanje cijena javnog prijevoza i parkiranja.
Godišnja karta za javni prijevoz, koja od 2012. košta 365 eura, od 2026. gotovo sigurno poskupljuje. To je potvrdila i nadležna gradska vijećnica za mobilnost, Ulli Sima (SPÖ), koja kaže kako je u međuvremenu mnogo uloženo u infrastrukturu: širi se tramvajska mreža, gradi se nova linija podzemne željeznice, a cijena karata svih ovih godina nije mijenjana. „Nakon toliko godina nužno je ponovno uskladiti cijene s ulaganjima“, izjavila je Sima i najavila kako će se povećanje vjerojatno odnositi ne samo na godišnje karte, već i na pojedinačne karte i druge vrste prijevoznih isprava.
Ni parkiranje neće ostati netaknuto. Iako izravno nije potvrdila poskupljenje, Sima nije isključila mogućnost da će od 1. siječnja 2026. porasti cijene parkirnih dozvola i parkirnih karata.
Financijska vijećnica Barbara Novak dodatno je potvrdila tu mogućnost krajem lipnja, rekavši da je vjerojatno da će se istovremeno povećati i cijene javnog prijevoza i parkiranja, kako bi se gradski proračun stabilizirao.
Beč želi zadržati status klimatski osviještenog grada, a veće cijene parkiranja mogle bi poslužiti i kao dodatna mjera protiv rasta broja automobila u gradu.


