“Austrija je bila neutralna, Austrija je neutralna, Austrija će i dalje ostati neutralna”, rekao je Nehammer. S njegove strane, to je bio kraj rasprave.
“Austrijska neutralnost je učinila dobru stvar”, rekla je savezni kancelar novinarima u Dohi. Europa je trenutno u jednoj od najgorih kriza od Drugog svjetskog rata, rekao je Nehammer.
Kancelar je nastavio: “Rat bjesni. Potrebna je brza pomoć, brza solidarnost za lokalno stanovništvo. Potrebna je podrška političkim liderima koji se tamo boje za svoje živote. Što nije potrebno: rasprave koje nemaju utemeljenje u stvarnosti.”
Nehammer je vjerojatno aludirao na Andreasa Khola. Naime, bivši predsjednik Nacionalnog vijeća rekao je za “Kleine Zeitungu” da Austrija mora ili ući u NATO ili u vojsku EU-a. “Neutralna ili nesvrstana država ostaje sama kada je napadnuta”, zaključuje bivši političar ÖVP-a.
Prethodno je predsjednica SPÖ-a Pamela Rendi-Wagner odbacila raspravu o neutralnosti i zatražila jasnu predanost austrijskoj neutralnosti od saveznog kancelara. “O našoj neutralnosti se ne može pregovarati bez SPÖ-a”, rekao je Rendi-Wagner.
Povod za unutarnju političku raspravu o neutralnosti bilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova. Naime, ono je za vikend žestoko napalo Austriju. “Jednostrane i nečuvene izjave” i “antiruska retorika” kancelara izazvale su sumnje u neutralnost Austrije, poručila je službena Moskva.


