Cijepljenje u Austriji je obavezno od početka veljače. Međutim, prema procjenama, trenutno ga krši gotovo milijun odraslih osoba.
Stručno povjerenstvo koje je osnovala Vlada za ocjenu obveznog cijepljenja trebalo bi u utorak predstaviti svoje prvo izvješće. Na temelju toga ÖVP-e i Zeleni žele odlučiti hoće li se prekršaji sankcionirati od sredine ožujka. Prema podacima Ministarstva zdravstva, gotovo milijun odraslih osoba trenutno krši Zakon o obveznom cijepljenju.
Broj odraslih osoba pogođenih obveznim cijepljenjem od početka veljače pao je za više od 404.000 – s 1,3 milijuna na 972.289. No, od veljače je cijepljeno samo 60.765 osoba. Tako da je većina od 404.000 oslobođena obveze cijepljenja radi zaraze omikronskom varijantom koronavirusa.
Ukupno, tri četvrtine odrasle populacije trenutno ima važeći certifikat o cijepljenju. To je 5,69 milijuna ljudi i tek nešto više nego početkom veljače (5,63 milijuna). Od tada se broj oporavljenih više nego udvostručio – s 324.000 na 729.000, piše APA.
To znači da 13 posto odraslih u Austriji trenutno krši obvezu cijepljenja. Posebno je visok udio u Beču (16 posto), Koruškoj i Vorarlbergu (po 14 posto). Gornja Austrija je u prosjeku – odnosno 13 posto, dok su Štajerska, Salzburg i Donja Austrija nešto ispod 12 posto. Najmanje je kršenja obveznog cijepljenja u Tirolu i Gradišću, po 11 posto.
Ironično, međutim, glavni grad Beč svoju najvišu poziciju u kršenju cijepljenja duguje svojoj ukupnoj uspješnoj borbi protiv korone. Jer je procijepljenost u Beču iznosi 77 posto, a to je više nego u Gornjoj Austriji, Salzburgu, Koruškoj, pa i Vorarlbergu. Činjenica da sve više stanovnika Beča još uvijek krši zahtjeve cijepljenja posljedica je relativno malog broja infekcija. To znači da je samo 7,4 posto stanovnika Beča oslobođeno obveznog cijepljenja zahvaljujući potvrdi o oporavku. Samo u Gradišću ih je manje (6,4 posto). Za usporedbu, u Salzburgu i Gornjoj Austriji u posljednjih šest mjeseci zaraženo je 13 posto stanovništva i stoga su zasad izuzeti od obveze cijepljenja.


