Europska medicinska agencija (EMA) objavila je danas procjenu o sigurnosti upotrebe cjepiva AstraZenece protiv koronavirusa. Odluci je prethodila činjenica da je više zemalja privremeno obustavilo korištenje tog cjepiva zbog straha od nuspojava.
Nakon danas održanog sastanka odbora, direktorica EMA-e Emer Cooke objavila je da su zaključili da je AstraZeneca sigurno cjepivo te da korist nadilazi rizike.
“Cjepivo nije povezano s rizikom od tromboembolijskih slučajeva ili pojave krvnih ugrušaka. Na temelju dostupnih dokaza i analiza ne možemo u potpunosti isključiti vezu između cjepiva i ovih incidenata”, pojasnila je Cooke te dodala da ovakve situacije nisu neobične i da su očekivane. Cooke je kazala da su nuspojave neizbježne kad se cijepi višemilijunski broj ljudi.
Mnoge države su objavile da će pričekati procjene i preporuke EMA-e prije nego li obustave odnosno nastave s cijepljenjem AstraZenecom. “Ovo cjepivo je sigurno i učinkovito je, to je naše znanstveno stajalište”, zaključila je Cooke što je i zaključak danas održanog sastanka.
- Austrija: Jeftine narudžbe iz Temua i Sheina od 1. srpnja postaju skuplje
- Austrija: Većina građana podržava nova pravila o plaćama
- Rus divljao po Beču, pokušao pobjeći policiji
- Austrija: Gost se razbjesnio jer su mu dodatno naplatili vodu iz slavine
- Beč: Zakasnio s ORF pristojbom pa dobio dodatne troškove veće od 92 eura

