Foto: Freepik / Ilustracija

Austrija: Više novca za skrb o djeci

Državne i lokalne vlasti dobit će više sredstava za skrb o djeci kasnije ovog mjeseca. U lipnju će iz budućeg fonda financijskog izravnanja poteći prvih 500 milijuna eura, priopćio je Savezni kancelar.

Novac će se isplaćivati ​​na godišnjoj razini do 2030. godine, a do tada će u skrb o djeci biti uloženo ukupno 4,5 milijardi eura. Proširenje je prekretnica za “slobodu izbora i sigurnost pri planiranju svakodnevnog obiteljskog života”, rekla je ministrica obitelji Susanne Raab (ÖVP). Ministar financija Magnus Brunner (ÖVP) naglasio je da su sredstva povezana s jasnim ciljevima.

Najviše za Beč i Donju Austriju

Tih 500 milijuna eura bit će usklađeno s inflacijom i raspodijeljeno saveznim državama prema broju stanovnika. Najviše novca odlazi u Beč sa 108,48 milijuna eura, zatim Donju Austriju s 94,5 milijuna, Gornju Austriju s 83,72 milijuna, Štajersku s 69,52 milijuna i Tirol s 42,38 milijuna eura. 31,3 milijuna eura odlazi u Korušku, 31,22 milijuna u Salzburg, 22,32 milijuna u Vorarlberg i 16,58 milijuna u Gradišće.

Osim budućeg fonda, postoji ukupno milijarda eura kroz sporazum 15a između savezne i državne vlade za vrtićke godine 2022/23 do 2026/27. Sredstva uložena do 2030. godine namijenjena su proširenju skrbi za djecu i poboljšanju kvalitete. Trebalo bi povećati broj mjesta za djecu do tri godine i smanjiti veličinu grupa.

NE PROPUSTITE