Foto: Pixabay / Freepik / AMS - ilustration

Austrija uvodi nova pravila za AMS – mijenjaju se uvjeti za nezaposlene

Zbog ograničenog proračuna i visokih troškova nezaposlenosti, austrijska vlada uvodi nova pravila kako bi se nezaposleni brže vratili na tržište rada.

Vlada nastavlja s ključnim odlukama u sklopu svoje dvodnevne radne sjednice, a središnja tema je paket mjera za tržište rada. Fokus je na povećanju kvalifikacija radne snage te privlačenju stručnjaka iz inozemstva. Poseban naglasak stavlja se na osnaživanje žena i starijih radnika kroz dodatne edukacije i prekvalifikacije.

„Ne možemo štedjeti na tržištu rada“

Državna tajnica i koordinatorica vlade Michaela Schmidt (SPÖ) istaknula je u intervjuu za Ö1-Morgenjournal kako je upravo sada, uslijed usporavanja gospodarskog rasta, ključno ulagati u radnu snagu. Na dnevnom redu radne sjednice su i teme poput njege starijih osoba te ulaganja u tzv. „zeleno gospodarstvo“, koje Schmidt naziva granom budućnosti.

Za 2025. godinu osigurano je financiranje ključnih sektora, tvrdi Schmidt. Naglašava kako štednja na tržištu rada ne dolazi u obzir – gospodarski oporavak moguć je jedino uz snažnu i kvalificiranu radnu snagu. Logika vlade je jasna: što je radnik kvalificiraniji, to su manje šanse da ostane bez posla.

Nova pravila za nezaposlene – promjene u dodatnim prihodima

Vlada planira izmjene unutar Austrijskog zavoda za zapošljavanje (AMS), a među najvažnijima je nova regulacija dodatnih prihoda za nezaposlene osobe. Cilj je motivirati nezaposlene da se brže uključe u tržište rada, ali pritom izbjeći rizik od siromaštva.

Prema Schmidt, osobe koje su i prije nezaposlenosti bile u statusu zaposlenih na nepuno radno vrijeme ili s manjim ugovorom, to će pravo moći zadržati i tijekom nezaposlenosti. Također, predviđene su posebne iznimke za dugotrajno nezaposlene.

Kontroverze oko prijevremenog umirovljenja

Jedno od osjetljivijih pitanja odnosi se na model djelomičnog prijevremenog umirovljenja (tzv. Altersteilzeit). Direktor AMS-a, Johannes Kopf, nedavno je pozvao na ukidanje tog modela, koji smatra financijski neodrživim s obzirom na proračunske izazove.

Model, uveden 2000. godine, omogućuje radnicima da prepolove radno vrijeme, ali pritom i dalje primaju 75% plaće, uz puni doprinos za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Godišnje ga koristi do 40.000 osoba, a čak 90% troškova pokriva AMS – odnosno porezni obveznici. Samo u 2024. godini, ti su troškovi dosegnuli gotovo 600 milijuna eura.

NE PROPUSTITE