U srijedu je na sastanku Vijeća ministara odlučeno da Austrija kupi dodatnih 42 milijuna doza cjepiva protiv koronavirusa za sezonu 2022. / 2023. Vlada će u te svrhe izdvojiti 800 milijuna eura s opcijom dodatnog povećanja.
Austrija je do sada kupila ili naručila 72,5 milijuna doza cjepiva, zato je izdvojeno 1,2 milijarde eura. Od dodatnih 42 milijuna doza cjepiva protiv koronavirusa 35 milijuna je naručeno od Pfizera, tri milijuna od Moderne te četiri milijuna od Johnson & Johnson.
Prema trenutačnim pretpostavkama nakon prve imunizacije bit će potrebna dodatna cijepljenja, moguće i cjepivima prilagođenim novim sojevima. “S jedne strane, još nije poznato koliko će dugo trajati zaštita od cijepljenja nakon prve imunizacije. S druge strane, trenutačno je također nejasno hoće li i u kojoj mjeri biti potrebna daljnja cijepljenja u budućnosti zbog novih varijanti koronavirusa”, izjavio je kancelar Sebastian Kurz (ÖVP).
Kurz je pojasnio i da Austrija kupuje cjepivo koje može i koje se nađe na tržištu. “Kupujemo sve što možemo kupiti”, rekao je Kurz.
Što se tiče “zelenih putovnica” kancelar je naglasio da ne očekuje da će tako brzo doći do jedinstvenih europskih propisa te da će zbog toga Austrija trebati svoje. Do sredine svibnja više od 3,5 milijuna ljudi koji žive u Austriji trebalo bi primiti barem prvu dozu cjepiva protiv koronavirusa. Svi oni koji se žele cijepiti, trebali bi imati tu mogućnost do ljeta.
- Toplinski val u Austriji: prve škole već uvode slobodne dane zbog vrućina, izdano upozorenje za više regija
- U Austriji počelo suđenje osmorici mladića koji su na autocesti teško pretukli dvojicu Hrvata
- Austrija: Uhićen ‘Bosanac’ koji je navodno imao veze sa trgovanjem drogom i sa balkanskim klanom
- Neočekivan savjet za vrućine: Stručnjaci tvrde da bi pomfrit mogao pomoći tijelu
- Austrijski učenici otišli na maturalac: Zbog vrućine ih 17 kolabiralo, 9 završilo na hitnoj


