Foto: Andy Wenzel / BKA

Ministrica Gewessler daje savjete za uštedu: “Jedan ili dva stupnja manje”

S obzirom na energetsku krizu i rastuće cijene plina i električne energije u vezi s ratom u Ukrajini, EU od svojih država članica zahtijeva smanjenu potrošnju plina. Prema tome, između kolovoza 2022. i ožujka 2023. trebalo bi se uštedjeti 15 posto. Ministarstvo klime EU-a sada izvješćuje o pozitivnom razvoju potražnje.

U usporedbi s posljednjih pet godina, potrošnja plina u Austriji je u posljednja četiri mjeseca znatno pala. Ovisno o mjesecu uštede su od 8,3 do 25,4 posto. Prosjek je preko 18 posto.

Ministrica za klimu Leonore Gewessler rekla je: “Rezultati pokazuju da se naši zajednički napori isplate.” S minus 25,4 posto, najveći pad zabilježen je u kolovozu. U rujnu je iznosio 8,3 posto, u listopadu 24,7 posto, a u studenom 16,5 posto (preliminarni podaci Austrijske uprave plinske mreže (AGGM)). Podaci dolaze iz E-Control-a.

Za Gewessler se čini jasnim kome treba zahvaliti za ovakav razvoj događaja: “Želio bih zahvaliti svima koji su pomogli u ovom zajedničkom naporu. Svaki doprinos se računa, bez obzira radi li se o velikim potrošačima u gospodarstvu ili privatnim kućanstvima koja griju određeni stupanj ili dva manje.”, piše danas Heute.

NE PROPUSTITE