U svom televizijskom govoru povodom državnog praznika, austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen pozvao je na integritet u politici i apelirao na solidarnost.
“Nikoga kao društvo ne ostavljamo iza sebe”, rekao je. To se mora odnositi i na naše potomke, kojima kroz učinkovite mjere zaštite klime moramo ostaviti planet “koji može i dalje biti dom za sve nas”.
Kako bi demokracija i vladavina prava ostali netaknuti, stanovništvo se mora moći osloniti na političare koji “uvijek djeluju za dobrobit stanovništva, nikada za vlastitu”. Za to su potrebni najstroži mogući zakoni i pravila, a bit će potrebno i više preventivnih mjera. “I nikada se neću umoriti od traženja njih.”, rekao je predsjednik.
Šef države je u svom govoru pozvao i na povjerenje. “Svijet je postao nestabilniji. Vremena su burna”, rekao je, govoreći o raznim krizama posljednjih godina, od “skandala na Ibizi” do globalnih katastrofa poput pandemije, rata u Ukrajini, “krizne klimatske situacije”, inflacije i energetske krize. “Ali ako društvo ostane konstruktivno i gleda u budućnost, “sve možemo”, zaključuje Van der Bellen.


