Austrija, Mađarska i Srbija danas će ponovno raspravljati po pitanju migracija. Ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg i ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner (obojica ÖVP) putuju u Beograd na sastanak s kolegama ministrima iz Srbije i Mađarske. Trebao bi se baviti detaljima i konkretnom provedbom planova za suzbijanje neregularnih migracija na balkanskoj ruti. Šefovi vlada i šefovi saveznih država dogovorili su u ponedjeljak pojačanu suradnju.
Schallenberg i Karner u Beogradu će se sastati s ministrima vanjskih poslova Mađarske i Srbije, Peterom Szijjartom i Nikolom Selakovićem, te ministrima unutarnjih poslova Srbije Aleksandrom Vulinom, ministrima financija Sinišom Malim i ministrom obrane Nebojšom Stefanovićem. Prema MUP-u, to bi trebalo uključivati pojačanu zaštitu srbijanske granice sa Sjevernom Makedonijom, harmonizaciju srbijanskih viznih propisa i potporu Srbiji u povratku migranata.
Srbija je već obećala pooštriti vizna pravila na sastanku kancelara Karla Nehammera (ÖVP), mađarskog premijera Viktora Orbana i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića u ponedjeljak u Budimpešti. Među ostalim, ljudi iz Indije i Tunisa trenutno mogu ući u Srbiju bez vize, a u posljednje vrijeme sve češće koriste krijumčare da bi nastavili prema Europskoj uniji.


