U Austriji se docjepljivanje protiv koronavirusa, odnosno četvrta doza, sada preporučuje od 60. godine života. U svojoj danas ažuriranoj preporuci Nacionalno povjerenstvo za cijepljenje (NIG) smanjilo je dobnu granicu s prethodnih 65 godina.
Osim toga, rizične osobe od dvanaeste godine također bi trebale dobiti osvježenje. Valnevino “mrtvo cjepivo” također će biti dostupno do kraja kolovoza, rekli su u Ministarstvu zdravstva.
Promjena u četvrtom cijepljenju slijedi proceduru Europske agencije za lijekove (EMA) i Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). “S preporukom docjepljivanja od 60. godine standardiziramo preporuku u skladu s europskim specifikacijama i tako osiguravamo veću jasnoću u komunikaciji”, rekao je ministar zdravstva Johannes Rauch (Zeleni). .
Razvoj pandemije i znanstvene studije pokazuju da stariji ljudi, kao i rizične skupine, još uvijek imaju najveći rizik od teškog tijeka koronavirusa, navodi se u objavi. Nove znanstvene analize pokazale su da osobe starije od 60 godina već imaju koristi od ranijeg docjepljivanja.
Docjepljivanje treba primijeniti najranije četiri mjeseca, ali u svakom slučaju šest mjeseci nakon završene osnovne imunizacije s tri cijepljenja ili nakon PCR-om potvrđene infekcije.
Prema preporuci, docjepljivanje se još uvijek “općenito ne preporučuje” za zdrave, imunokompetentne osobe u dobi od dvanaest do 59 godina. Međutim, na osobni zahtjev tim se osobama ne smije uskratiti docjepljivanje.



