Austrija je u prethodnoj godini uvezla naftu i prirodni plin u vrijednosti od 11,5 milijardi eura, a u druge zemlje proslijedila 2,5 milijardi eura. Od ukupnog uvoza na plin je otpadalo 4,2 milijarde eura, a na sirovu naftu i naftne derivate 7,3 milijarde eura.
– Izdaci za plin više su se nego udvostručili u odnosu na 2020. zbog povećanja cijena, – kaže Franz Angerer, generalni direktor Austrijske energetske agencije.
Angerer upozorava da će se troškovi uvoza i ove godine “pomnožiti” s obzirom na drastično veće cijene. U prethodnoj godini uvoz fosilnih goriva, odnosno plina, nafte i ugljena, bio je odgovoran za tri četvrtine negativne trgovinske bilance, prenosi APA.
Troškovi uvoza premašili su prihode od izvoza za 9,5 milijardi eura, a ukupni trgovinski deficit Austrije iznosio je 12,5 milijardi eura.


