Kancelar Alexander Schallenberg (ÖVP) telefonirao je sinoć s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen na temu sve napetije situacije koronavirusom u Europi. Pojava novog soja izaziva zabrinutost kod svih europskih dužnosnika. Iz Ureda kancelara su za APA-u rekli da se razgovaralo i o prvom slučaju nove varijante koronavirusa Omikron, koja je tijekom jučerašnjeg dana potvrđena u Austriji. “Varijantu Omikrona koju su otkrili južnoafrički znanstvenici shvaćamo vrlo ozbiljno”, rekao je Schallenberg.
Schallenberg i von der Leyen složili su se da će samo cijepljenjem stati na kraj pandemiji. Osim toga, bitno je, posebno u trenutnoj situaciji, precizno slijediti i potpuno pratiti kontakte. “Na svima nama je da obuzdamo širenje virusa cijepljenjem i ne samo da zaštitimo sebe, već i svoje najmilije”, rekao je Schallenberg.
Srednjoročno i dugoročno, “cijepljenje će ostati naša jedina izlazna karta iz pandemije, a visoka stopa cijepljenja bit će jedini način da se izađe iz ovog začaranog kruga”, rekao je austrijski kancelar.
“Bez obzira radi li se o prvom, drugom ili vrlo važnom trećem dopunskom cijepljenju – cijepite sebe i svoju djecu što prije!”, poručio je austrijski kancelar.
Von der Leyen je na Twitteru napisala da je imala dobru razmjenu mišljenja sa Schallenbergom te je dodala da je Omikron “razlog za zabrinutost”. “Moramo se cijepiti, testirati i učiniti sve što možemo da zaustavimo širenje. Laboratorijske analize i praćenje kontakata vrlo su važni”, tvitala je predsjednica Europske komisije.


