Jučer je Ministarstvo vanjskih poslova Austrije ukinulo mjeru ‘upozorenje za putovanja’ koja je bila uvedena prije 15 mjeseci za gotovo čitav svijet.
Ministar vanjskih poslova Austrije Alexander Schallenberg je istaknuo da se cijela Europska unija kao i Švicarska, Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija trenutačno nalaze na austrijskoj zelenoj korona listi.
To znači da ljudi koji dolaze iz tih zemalja u Austriju morat će pružiti vjerodostojne dokaze da su tamo boravili posljednjih deset dana. Za ulazak u Austriju iz ovih zemalja trebat će posjedovati jedno od 3G pravila te ne treba unaprijed izvršiti registraciju. Ako osoba ne posjeduje jedno od 3G pravila morat će se registrirati te u roku od 24 sata testirati na koronavirus.
Većina ostalih zemalja prešla je s crvene na narančastu boju. Za ulazak iz svih zemalja s narančaste liste potrebno je predočiti dokaz o cijepljenju, PCR test ili potvrdu da ste preboljeli koronavirus. Osim toga, ovdje također postoji obveza registracije i karantene, koja se može prekinuti nakon petog dana negativnim testom na koronavirus.
Ministar Schallenberg je izrazio uvjerenje da će se još u srpnju na austrijskoj zelenoj listi naći i Bosna i Hercegovina, Kosovo te Crna Gora. “Svi smo zaslužili ljetnu pauzu”, rekao je ministar.
Schallenberg je također istaknuo i da je ovo ljeto s višim faktorom zaštite te nije isključio i novo pooštravanje mjera.
- Austrija: Jeftine narudžbe iz Temua i Sheina od 1. srpnja postaju skuplje
- Austrija: Većina građana podržava nova pravila o plaćama
- Rus divljao po Beču, pokušao pobjeći policiji
- Austrija: Gost se razbjesnio jer su mu dodatno naplatili vodu iz slavine
- Beč: Zakasnio s ORF pristojbom pa dobio dodatne troškove veće od 92 eura


