U godini koronavirusa građani Austrije su potrošili mnogo manje novca nego prethodnih godina te su na taj način i više uštedjeli. Prema podacima Oesterreichischen Nationalbank (OeNB) i WIFO-a, stopa štednje praktički se udvostručila u 2020. godini. Međutim, oni smatraju da se taj novac neće tako lako vratiti u potrošnju.
Prema podacima OeNB-a “ušteda iz predostrožnosti” zbog povećane neizvjesnosti dohotka dovele su do naglog porasta stope štednje na 13,7 posto i pada privatne potrošnje prošle godine. Prema stručnjacima Instituta za ekonomska istraživanja (WIFO), stopa uštede porasla je na 15,7 posto u 2020. godini. Tijekom godine stopa uštede se nakratko čak utrostručila.
Ekonomist WIFO-a Josef Baumgartner ne očekuje “bum potrošnje” unatoč dodatnim uštedama od prošle godine.
Prema stručnjacima WIFO-a, oko 17 milijardi eura koje su se uštedjele u godini koronavirusa, vjerojatno ni u povećanju potrošnje neće otići u gospodarstvo. Umjesto toga, Baumgartner očekuje normalno ponašanje u trošenju, koliko budu dopuštale okolnosti – ograničenja kupaca, zaštitne maske i ispitivanje.
U proteklih godinu dana mnogi su građani Austrije svoje novce već potrošili na bolje opremanje stana, kuće ili vrta. Nova vrtna garnitura i obnovljena kuhinja, električni uređaji, oprema za planinarenje i bicikli trajat će, naravno, duže od godinu dana, pa će se u tom segmetnu očekivati manje troškova ove godine.
- Toplinski val u Austriji: prve škole već uvode slobodne dane zbog vrućina, izdano upozorenje za više regija
- U Austriji počelo suđenje osmorici mladića koji su na autocesti teško pretukli dvojicu Hrvata
- Austrija: Uhićen ‘Bosanac’ koji je navodno imao veze sa trgovanjem drogom i sa balkanskim klanom
- Neočekivan savjet za vrućine: Stručnjaci tvrde da bi pomfrit mogao pomoći tijelu
- Austrijski učenici otišli na maturalac: Zbog vrućine ih 17 kolabiralo, 9 završilo na hitnoj

