Mit der U-Bahn-Linie U2 erreicht man von der Wiener Innenstadt die Seestadt Aspern in gut 20 Minuten. (Foto: Jobst / PID )

Zašto se neki bečki tramvaji i vlakovi ne hlade, a zašto je u nekim jako hladno?

Bečke gradske linije uvode novu opciju u aplikaciji WienMobil kako bi putnicima olakšale snalaženje tijekom ljetnih vrućina. Od početka srpnja korisnici će uz vrijeme polaska moći vidjeti mali plavi simbol ledene kocke, koji će označavati da uskoro dolazi klimatizirano vozilo. Na taj će način putnici osjetljivi na visoke temperature lakše odabrati rashlađeni tramvaj, autobus ili vlak podzemne željeznice.

Iz Wiener Linien poručuju da je danas već gotovo 80 posto njihove ukupne flote klimatizirano. Svi autobusi i svi vlakovi linije U6 već imaju hlađenje, dok je kod ostalih željezničkih vozila taj udio nešto manji. Trenutačno su klimatizirana 114 od ukupno 162 bečka U-Bahn vlaka, kao i 306 od 507 tramvaja, što znači da je oko 64 posto vozila na tračnicama opremljeno klimom.

Ipak, stariji modeli bez klimatizacije još se ne mogu potpuno povući iz prometa jer bi to ugrozilo gustoću voznog reda i povećalo čekanje na stanicama. U Wiener Linien ističu da su posljednjih godina znatno povećali udio klimatiziranih vozila, budući da je prije deset godina taj udio na tračnicama iznosio tek oko 40 posto.

NE PROPUSTITE